Praca szuka człowieka

Praca z Agencją Zatrudnienia, Praca tymczasowa, oferty pracy za granicą

Praca szuka człowieka

Doradztwo personalne

Pomimo, że sytuacja na rynku pracy u większości osób nie budzi zachwytu, to nie brakuje firm, które nie mogą znaleźć pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Bardzo często nie są to wygórowane kwalifikacje, wymagające od kandydatów ukończenia rzadkich kierunków studiów, kilkuletnich stażów i znajomości egzotycznych języków obcych. Duże firmy działające w branży automotive to najczęstsi beneficencji usług doradztwa personalnego. Mimo iż praca na linii produkcyjnej wydaje się być mało skomplikowana, to wiele osób nie posiada do niej predyspozycji.

Firmy rekrutacyjne oferujące doradztwo personalne, zajmują się wyszukiwaniem i selekcjonowaniem pracowników, pod względem konkretnych, wymaganych przez zleceniodawcę umiejętności. W przypadku wcześniej wspomnianych firm motoryzacyjnych będzie to precyzja, dokładność, szybkość oraz spostrzegawczość. Proces rekrutacyjny w większości przypadków wygląda i przebiega w podobny sposób.

 

Spotkanie informacyjne
Udzielenie podstawowych informacji na temat warunków zatrudnienia i charakteru pracy odbywa się podczas pierwszego spotkania informacyjnego. Na tym etapie odpada zazwyczaj największa liczba zainteresowanych. Powody rezygnacji są różne, ale wśród najczęściej wymienianych pojawiają się – nie taki charakter pracy, jakiego się spodziewany, inny zakres obowiązków od oczekiwanych, niedogodna lokalizacja zakładu pracy i godziny pracy, a także inne oczekiwania finansowe. Osoby, którym przedstawione warunki odpowiadają, automatycznie przechodzą do dalszego etapu selekcji.

http://aterima.hr

Testy kwalifikacji
Aby ocenić czy kandydaci będą nadawać się do wykonywania zleconej pracy, należy przeprowadzić szereg testów, weryfikujących ich umiejętności. Pozwala to stworzyć profil zawodowy kandydata i poznać jego mocne strony. Zdarza się, że niektóre osoby nie będą odpowiednimi dla danego rodzaju pracy, lecz posiadają umiejętności, które pozwolą im sprawdzić się na innym stanowisku. Profil każdego kandydata jest zapisywany w bazie danych i przy kolejnym zleceniu porównywany z wymogami klienta. Pierwsze testy mają na ogół postać pisemną i polegają na udzieleniu odpowiedzi na kilkanaście do kilkudziesięciu pytań. Odpowiedzi na pytania są układane wg klucza, więc sprawdzenie zajmuje tylko chwilę. Kandydaci, którzy zakwalifikowali się do dalszej części testów, zapraszani są na rozmowę kolejnego dnia.

Rozmowa kwalifikacyjna
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, osoba rekrutująca przeprowadza z każdym kandydatem interview, na którym ma szansę osobiście poznać każdą osobę. Jest to możliwość zweryfikowania wyników z testu pisemnego, z realnym zachowaniem na żywo. Podczas takiej rozmowy nierzadko padają pozornie absurdalne pytania, niezwiązane z typem przyszłej pracy. Reakcja kandydata na takie pytanie jest szczegółowo oceniana i weryfikowana. Służy to dowiedzeniu się, jak konkretna osoba zachowa się w sytuacji nieszablonowej – a takie często mogą mieć miejsce na linii produkcyjnej.

Po zakończonych testach, firma doradztwa personalnego przekazuje zleceniodawcy teczki kandydatów spełniających wymogi. Zleceniodawca samodzielnie podejmuje decyzję, których zakwalifikowanych kandydatów chce zatrudnić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *