Praca szuka człowieka

Praca z Agencją Zatrudnienia, Praca tymczasowa, oferty pracy za granicą

Praca szuka człowieka

Delegacja pracownika za granicę – IMP

Delegacja pracownika za granicę – IMP

We współczesnym świecie zdominowanym przez globalizację często zdarza się tak, że firma posiada swoje zakłady także w innych krajach. Nieraz na pewno w tym przypadku następuje konieczność oddelegowania do takiego zakładu pracownika, który akurat będzie bardziej potrzebny w tamtym miejscu.

Pracownicy często boją się takich wyjazdów z daleka od domu, ale w wielu przypadkach po prostu nie ma wyjścia, a pracodawca ma taką możliwość. Oczywiście delegowanie pracownika za granicę podlega pewnym przepisom, do których należy na przykład dyrektywa o delegowaniu. Pracodawca powinien ich przestrzegać jeśli ma zamiar działać zgodnie z prawem. W tego typu przepisach jest uwzględniony minimalny czas pracy, a także minimalne okresy wypoczynków dla pracownika.

Przepisy starają się chronić pracownika delegowanego, tym bardziej, jeśli zostanie odesłany na rynek o niekorzystnej dla pracowników strukturze. W takim przypadku dyrektywa zapewnia pracownikom lepsze warunki niż lokalne przepisy obowiązujące na terenie danego kraju. Jeśli chodzi o delegowanie pracowników przepisy określają także ważną dla samych zainteresowanych płacę minimalną, którą pracodawca musi takiemu pracownikowi zapłacić.

Ma to na celu ukrócić wykorzystywanie pracowników za głodowe pensje i unikanie odpowiedzialności poprzez ukrywanie się za lokalnymi przepisami. Tek działa to przynajmniej na obszarze Unii Europejskiej i krajów, które mają podpisaną umowę z Unią. Poza jej obszarem obowiązują już odmienne przepisy, o różnym charakterze.

Jednym z istotnych punktów które jeszcze chciałbym przedstawić, a które zawiera dyrektywa to także minimalne wymiary, w pełni płatnych, urlopów rocznych, które przysługują pracownikowi pracującemu za granicą. One również są określone.

Przepisów tych nie można ominąć nawet zatrudniając pracowników za pośrednictwem agencji pracy, a wszelkie formy ich naginania są surowo karane. Ochrona poprzez odpowiednie przepisy sprawia, że pracownicy coraz mniej boją się wyjeżdżać za granicę i coraz więcej osób w ten sposób pracuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *